about us مراحل احیا بیمار

در این مقاله به بررسی اقدماتی جهت احیای یک نفر از نظر تنفسی و قلبی می پردازیم :

 

در این مقاله به بررسی اقدماتی جهت احیای یک نفر از نظر تنفسی و قلبی می پردازیم :

مراحل احیا :

قبل از هرگونه اقدامی جهت انجام احیاي قلبی تنفسی هر مصدوم به مرکزاورژانس 115 اطلاع داده واطمینان حاصل کنید که این عمل سلامتی شـما یـا مصدوم را از نظر سرایت بیماریهایی چون ایدز و هپاتیت تهدید نمیکند. مهمترین تغییر در دستورالعمل احیاءسال 2010 میلادي ،تغییرمراحل C-B-A (راه هوایی- تنفس- گردش خون) به B-A-C ( گردش خون- راه هوایی- تنفس) میباشد. به استثناي نوزادان تازه متولد شده. مراحل احیا در خارج ازبیمارستان به ترتیب (چپ به راست) عبارتند از:
C-A-B
C
ماساژ قلبی Circulation
A
باز کردن راه هوایی way Air
B
دادن تنفس مصنوعی Breathing
ماساژ قلبی
آغاز ماساژ قلبی به علت کمک به پمپاژ مصنوعی قلب، اولین قدم و مهمترین مانور امدادگر است که باید هرچه سریعتر آغاز گردد. قبلاً توصیه میشد که براي بزرگسالان به ازاي هر 15 ماساژ قلبی 2 تنفس مصنوعی و براي کودکان و نوزادان به ازاي هر 5 ماساژ قلبی 2 تنفس مصنوعی انجام شـود. در حـال حاضر به جز در مورد نوزادان توصیه میشود که 30 ماساژ قلبی براي هر دو تنفس مصنوعی انجام شود. فشار بر روي قفسه سینه باید سریع و قوي باشد و با سرعت 100 فشار در دقیقه انجام شود. با این حال باید زمان کافی براي برگشت قفسه سینه به بـالا داده شود، به طوري که فشارهاي متوالی خون را به درون دستگاه گردش خون براند. براي انجام ماساژ قلبی پاشنه یک دست را باید در مرکز قفسه سینه (بر روي جناغ) پایین سر سینهها قرار داد و دست دوم را باید روي اولی گذاشت به طوري که بتوان با حداکثر قدرت به پایین فشار آورده و دست بـالایی انگشتان دست پایین را ازمحدوده ماساژ دور کند. با هر فشار قفسه سینه باید حدود 5 سانتیمتر پایین برود. توجه شود درخفگی ها باید اول راه هوایی را باز نمودبعدتنفس ودر آخر گردش خون.

نحوه قرارگیري احیا کننده : فشاربرروي قفسه سینه باید با اعمال نیروي وزن احیا کننده باشدوازفشارمستقیم انگشتان وکف دست جلوگیري شود

باز کردن راه هوایی

هدف از باز کردن راه هوایی این است که امکان تنفس براي فرد فراهم شود. ایندر گذشته توصیه میشد با قلاب کردن انگشتان به دور فک و کشیدن آن به جلو راه هوایی باز شود ( مانور جلو بردن فک thrust Jaw ( اما انجام این مانور مشکل است و امروزه تصور میشود که نسبت به سایر روشها از لحاظ آسیب گردن بیخطرتر نیست . بنابراین در حال انجام مانور استاندارد

"زاویهدار کردن سر- بلند کردن چانه" توصیه میشود براي انجام این کار روي پیشانی به سمت پایین فشار بیاورید و چانه را بالا بکشید. سپس باید ببینید آیا بیمار خودش نفس میکشد یا نه.

دادن تنفس مصنوعی

براي انجام تنفس مصنوعی از روشهاي مختلف مانند ماسک میتوان استفاده نمود . اما روش پرکاربرد از طریق آمبوبگ است . روش دیگري روش سنتی دهان به دهان که امروزه با توجه به بهداشت کمتر توصیه میشود. در روش دهان به دهان، بینی بیمار را با دست ببندید و دهانتان ر وي دهان او بگذارید و هوا را درون ریه او بدمید تا حدي که قفسه سینه بالا رود. قبلاً توصیه میشد که ضمن انجام تنفس مصنوعی هوا با شدت به درون ریهها دمیده شده. اما از آنجایی که این کار ممکن است تأثیر فشار بر روي قفسه سینه را کاهش دهد و ضمنا جریان خون در ریهها در ایست قلبی چندان زیاد نیست، به دمیدن هوا با شدت زیاد نیازي نیست و دمیدن هوا در حدي که باعث بلندشدن قفسه سینه شود کافی است.

شما می توانید جهت استخدام پرستار در منزل به صورت شبانه روزی با همکاران ما در مرکز خدمات پرستاری رز تماس حاصل فرمایید .

خدمات پرستاری رز در شبکه های اجتماعی

گوگل پلاسیوتیوبآپاراتتلگراماینستاگرام

تماس با ما

  • ایران تهران منطقه ۲۲ شهرک گلستان
  • تلفن : ۴۴۷۶۹۱۰۸ - ۰۲۱  -  ۴۴۷۶۹۱۳۲ - ۰۲۱
  • موبایل : ۰۹۱۲۰۱۳۱۷۵۱ - ۰۹۱۲۰۱۳۱۷۵۰
  • ساعات کاری : شبانه روزی
بالا